Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јуни 2018 година

петок, 27 јули 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2018 година, продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.3 % на месечно ниво, а за 0.8 % на годишно ниво.


Во јуни 2018, во споредба со мај 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 0.6 %, Капитални производи за 0.3 %, Интермедијарни производи,
освен енергија за 0.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.1 %.


Во јуни 2018, во споредба со јуни 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групите Енергија 7.3 % и Капитални производи 0.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика