Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мај 2018 година

четврток, 28 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2018 година, продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.7 % на месечно ниво, а за 0.5 % на годишно ниво.
Во мај 2018, во споредба со април 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.4 %, и Енергија за 0.5 %.
Во мај 2018, во споредба со мај 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 2.9 %, Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 2.2 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 1.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика