Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2018 година

среда, 28 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2018 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар остануваат непроменети на месечно ниво, а се повисоки за 0.9 % на
годишно ниво.


Во февруари 2018, во споредба со јануари 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар остануваат непроменети во групите Енергија и Трајни производи за широка
потрошувачка.


Во февруари 2018, во споредба со февруари 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Капитални производи за 4.2 %, Интермедијарни производи,
освен енергија за 2.9 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 1.6 %, и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 1.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика