Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, декември 2017

петок, 26 јануари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2017, продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.2% на месечно ниво, а повисоки за 1.4% на годишно
ниво.


Во декември 2017, во споредба со ноември 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 0.4%, Капитални производи за 0.2% и Нетрајни производи за
широка потрошувачка за 0.1%.


Во декември 2017, во споредба со декември 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 5.6%, Капитални производи
за 3.0% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.9%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика