Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, октомври 2017

вторник, 28 ноември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2017, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.3% на месечно ниво, односно за 1.1% на
годишно ниво.


Во октомври 2017, во споредба со септември 2017, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 1.0%,
Капитални производи за 0.2%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.2%, и Енергија за 0.1%.


Во октомври 2017, во споредба со октомври 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 3.3%,
Капитални производи за 3.3% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика