Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, август 2017

четврток, 28 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2017, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.3% на месечно ниво, односно за 0.5% на
годишно ниво.


Во август 2017, во споредба со јули 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 0.5%, Капитални
производи за 0.3%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3%, Трајни производи за широка
потрошувачка за 0.2% и Енергија за 0.1%.


Во август 2017, во споредба со август 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Капитални производи за 3.0%, Интермедијарни производи,
освен енергија за 1.9%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.4% и Трајни производи за широка
потрошувачка за 0.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика