Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јули 2017

петок, 25 август 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2017, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 1.0% на месечно ниво, а повисоки за 0.4% на
годишно ниво.
Во јули 2017, во споредба со јуни 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.2% и Енергија за
0.4%, додека во групата Трајни производи за широка потрошувачка се останати на исто ниво.
Во јули 2017, во споредба со јули 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Капитални производи за 2.0%, Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 1.7%, Трајни производи за широка потрошувачка за 0.4% и Интермедијарни производи, освен
енергија за 0.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика