Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мај 2017

среда, 28 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика (МАКСТАТ), во мај 2017, продажните цени на
производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1% на месечно ниво, односно
за 0.7% на годишно ниво.
Во мај 2017, во споредба со април 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи освен енергија за 0.4% и Енергија за 0.1%,
додека во групите Трајни производи за широка потрошувачка и Нетрајни производи за широка потрошувачка
се останати на исто ниво.
Во мај 2017, во споредба со мај 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи освен енергија за 1.6%, Енергија за 0.7% и
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика