Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2017 година

петок, 26 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1% на месечно ниво и за 0.3% на годишно ниво.
Во април 2017, во споредба со март 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 0.4%, додека во групите Трајни производи за широка потрошувачка и Нетрајни производи за широка потрошувачка се останати на исто ниво.
Во април 2017, во споредба со април 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 1.9% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика