Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, март 2017 година

петок, 28 април 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2017, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1% на месечно ниво, односно за 0.3% на
годишно ниво.


Во март 2017, во споредба со февруари 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи освен енергија за 0.5% и Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 0.1%, додека во групите Капитални производи и Трајни производи за
широка потрошувачка се останати на исто ниво.


Во март 2017, во споредба со март 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 2.0%, Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 1.2% и Интермедијарни производи освен енергија за 0.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика