Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2017

вторник, 28 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2017, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 1.4% на месечно ниво, односно за 0.7% на
годишно ниво.
Во февруари 2017, во споредба со јануари 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 3.3%, Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 1.1%, Енергија за 0.7% и Трајни производи за широка потрошувачка за
0.1%.
Во февруари 2017, во споредба со февруари 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 2.0%,
Енергија за 1.5% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика