Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јануари 2017

понеделник, 27 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2017 година, продажните цени на
производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.5% на месечно ниво, односно
за 0.8% на годишно ниво.
Во јануари 2017, во споредба со декември 2016 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.9%,
Енергија и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.3% и Интермедијарни производи, освен енергија за
0.2%.
Во јануари 2017 во споредба со јануари 2016 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 4.4%,
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.6% и Капитални производи за 0.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика