Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, октомври 2016

понеделник, 28 ноември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1% на месечно ниво и за 0.2% на годишно
ниво.


Во октомври 2016, во споредба со септември 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи освен енергија за 0.2%,
Енергија за 0.1%, Капитални производи за 0.1% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.1%, додека
во групата Трајни производи за широка потрошувачка се останати на исто ниво.


Во октомври 2016, во споредба со октомври 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи освен енергија за 3.3% и во
групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика