Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, септември 2016

петок, 28 октомври 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1% на месечно ниво, односно пониски за 0.1%
на годишно ниво.


Во септември 2016, во споредба со август 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 0.5%, Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 0.3% и Енергија за 0.2%, додека во групата Капитални производи се
останати на исто ниво.


Во септември 2016, во споредба со септември 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи освен енергија за 2.8% и во
групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика