Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јуни 2016

четврток, 28 јули 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1% на месечно ниво, а повисоки за 0.6% на
годишно ниво.
Во јуни 2016, во споредба со мај 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групите Капитални производи за 0.5%, Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 0.3% и Интермедијарни производи, освен енергија за 0.2%, додека во групата Трајни производи
за широка потрошувачка се останати на исто ниво.
Во јуни 2016, во споредба со јуни 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Капитални производи за 7.1%, Трајни производи за широка
потрошувачка за 3.4%, Енергија за 1.7% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика