Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мај 2016

вторник, 28 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2016 година продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.8% на месечно ниво, односно за 0.5% на
годишно ниво.
Во мај 2016 година во споредба со април 2016 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.6%,
Трајни производи за широка потрошувачка за 1.5% и Интермедијарни производи, освен енергија за 1.0%,
додека во групата Капитални производи се останати на исто ниво.
Во мај 2016 година во споредба со мај 2015 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Капитални производи за 7.6%, Трајни производи за
широка потрошувачка за 3.9%, Енергија за 1.6% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика