Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2016

петок, 27 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1% на месечно ниво, а пониски за 0.2% на
годишно ниво.
Во април 2016, во споредба со март 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 0.5%, Интермедијарни производи, освен енергија и
Трајни производи за широка потрошувачка за 0.1%, додека во групата Капитални производи се останати на
исто ниво.
Во април 2016, во споредба со април 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 2,3% и Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 0.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика