Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, март 2016

четврток, 28 април 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.5% на месечно ниво, односно за 0.1% на
годишно ниво.
Во март 2016, во споредба со февруари 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 0.9%, Нетрајни производи за широка потрошувачка за
0.7% и Капитални производи за 0.4%, додека во групата Трајни производи за широка потрошувачка се останати
на исто ниво.
Во март 2016, во споредба со март 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Капитални производи за 8.6%, Трајни производи за широка
потрошувачка за 2.3% и Енергија за 1.4.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk  
  
© Државен завод за статистика