Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2016

понеделник, 28 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1% на месечно ниво, односно за 0.7% на
годишно ниво.
Во февруари 2016, во споредба со јануари 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.5% и
Интермедијарни производи, освен енергија за 0.3%.
Во февруари 2016, во споредба со февруари 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 1.4%,
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.1% и Енергија за 0.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 758

е-пошта:  apostol.simovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика