Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цените на производителите на индустриски производи во јануари 2010, во однос на истиот месец од 2009 година, повисоки за 6.5%

четврток, 11 февруари 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на производителите на индустриски производи во јануари 2010 година, во однос на јануари 2009 година, изнесува 106.5.

Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемените цени во групата Енергија за 29.6%.

Индексот на цените на производителите на индустриски производи во секторот Вадење на руди и камен во јануари 2010 година, во однос на јануари 2009 година, е повисок 0.7%. Во секторот Преработувачка индустрија, индексот на цените е повисок за 7.2%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и топла вода е повисок за 3.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 646

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика