Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мај 2015

петок, 26 јуни 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2015, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.2% на месечно ниво, а пониски за 4.2% на
годишно ниво.
Во мај 2015, во споредба со април 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.8% како и во
групите Интермедијарни производи, освен енергија и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.2%.
Во мај 2015, во споредба со мај 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 10.8%, Капитални производи за 4.3% и Интермедијарни
производи, освен енергија за 0,9%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика