Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2015

петок, 27 март 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2015, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1% на месечно ниво, а пониски за 3.3% на
годишно ниво.


Во февруари 2015, во споредба со јануари 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групата Капитални производи за 1.5% и во групата Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 0.3%, додека во групата Трајни производи за широка потрошувачка се
останати на исто ниво.

 
Во февруари 2015, во споредба со февруари 2014, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 8.8%, како и во групите Интермедијарни
производи, освен енергија и Капитални производи за 1.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика