Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јануари 2015

петок, 27 февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2015, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.6% на месечно ниво, односно за 6.1% на
годишно ниво.
Во јануари 2015, во споредба со декември 2014, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.8%,
Енергија за 0.7%, и во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0.2%.
Во јануари 2015, во споредба со јануари 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 12.3%, Капитални производи за 4.3%, Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 2.4%, Трајни производи за широка потрошувачка за 2.1% и Интермедијарни
производи, освен енергија за 2.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика