Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, ноември 2014

петок, 12 декември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2014, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски на месечно ниво за 0.3%, а се повисоки за 0.6% на
годишно ниво.
Во ноември 2014, во споредба со октомври 2014, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 0.9%, додека во групите Интермедијарни
производи, освен енергија и Трајни производи за широка потрошувачка, се на истото ниво од претходниот
месец.
Во ноември 2014, во споредба со ноември 2013, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 3.0%, во групата Трајни производи за широка
потрошувачка за 0.7% и во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика