Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2024 година

вторник, 28 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2024 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.7 % на месечно ниво и за 0.1 % на годишно ниво.
Во април 2024, во споредба со март 2024 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 1.4 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 0.8 % и
Нетрајни производи за широка потрошувачи за 0.4 %.
Во април 2024, во споредба со април 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 2.5 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 4.3 % и
Нетрајни производи за широка потрошувачи за 4.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика