Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, февруари 2024 година

четврток, 28 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2024 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.5 % на месечно ниво и  за 1.9 % на годишно ниво.

Во февруари 2024, во споредба со јануари 2024 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 4.8 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.1 %.  

Во февруари 2024, во споредба со февруари 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 28.1 %, Капитални производи за 4.4 % и Енергија за 5.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика