Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, Април 2023

понеделник, 29 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2023, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 1.2 % на месечно и за 6.8 % на годишно ниво.

Во април 2023, во споредба со март 2023, продажните цени на производителите на индустриски производи се повисоки во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 0.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка 2.9 %.

Во април 2023, во споредба со април 2022, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 10.2 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 6.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка 11.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика