Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јуни 2014

петок, 11 јули 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2014, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.2% на месечно, односно за 0.7% на годишно
ниво.


Во јуни 2014, во споредба со мај 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 0.2%, во групата Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 0.2% и во групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0.3%, додека во групите
Капитални производи и Трајни производи за широка потрошувачка индексите се на исто ниво.


Во јуни 2014, во споредба со јуни 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика