Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мај 2014

петок, 13 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2014, продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.6% на месечно ниво а се пониски за 0.2% на
годишно ниво.


Во мај 2014, во споредба со април 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групата Капитални производи за 5.7%, групата Енергија за 1.2% и
групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0.2%, додека во групите Трајни производи за широка
потрошувачка и Нетрајни производи за широка потрошувачка се на исто ниво.


Во мај 2014, во споредба со мај 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се пониски во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика