Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, октомври 2021 година

вторник, 30 ноември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 2.8% на месечно и за 13.7% на годишно ниво.

Во октомври 2021, во споредба со септември 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи се повисоки во групите Капитални производи за 4.3%, Енергија за 4,9%, Интермедијарни производи, освен енергија за 3.1% и Нетрајни производи за широка потрошувачка 1.5 %

Во октомври 2021, во споредба со октомври 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 28.7%, Интермедијарните производи, освен енергија за 21.8% Капитални производи 5.9%, Трајни производи за широка потрошувачка за 4.6% и Нетрајни производи за широка потрошувачка 3.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика