Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2014

вторник, 13 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2014, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се непроменети на месечно ниво, а се пониски за 1.8% на
годишно ниво.
Во април 2014, во споредба со март 2014, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.6% и во
групата Интермедијарни производи, освен енергија за 0.1%, додека во групата Трајни производи за широка
потрошувачка се на исто ниво.
Во април 2014, во споредба со април 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групата Капитални производи за 3.2%, Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 2.6% и Енергија за 2.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика