Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мај 2020 година

понеделник, 29 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.3 % на месечно ниво и повисоки за 0.2 % на годишно ниво.

Во мај 2020, во споредба со април 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групите Трајни производи за широка потрошувачка за 0.3 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.8 %.

Во мај 2020, во споредба со мај 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Капитални производи за 0.1 %, Трајни производи за широка потроошувачка за 3.0 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика