Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, декември 2013

понеделник, 13 јануари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.7% на месечно ниво, а пониски за 2.1% на годишно ниво.
Во декември 2013, во споредба со ноември 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групата Енергија за 2.2%.
Во декември 2013, во споредба со декември 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 3.4%, Интермедијарни производи, освен енергија за 2.4%, Капитални производи за 1.0% и во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика