Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јуни 2013

петок, 12 јули 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2013, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки за 0.3% на месечно ниво и за 0.8% на годишно ниво.


Во јуни 2013, во споредба со мај 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот
пазар се повисоки во групата Енергија за 1.5% и во групата Капитални производи за 0.2%.


Во јуни 2013, во споредба со јуни 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.5% и во групата
Енергија за 1.0%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  apostol.simovski@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика