Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници на високообразовните установи во академската 2011/2012

среда, 18 април 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници на високообразовните
установи во академската 2011/2012 година изнесува 3 662 лица.


Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 240 лица или 61.2% се наставници и 1 422, т.е. 38.8%, се
соработници во наставата.


Настава на факултетите изведувале 3 555 лица што претставува 97.1% од вкупниот број на наставници и
соработници, додека на високите стручни школи настава изведувале 107 лица или 2.9%.


Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2011/2012 година изнесува 1 729 лица или 47.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика