Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници на високообразовните установи во академската 2010/2011

четврток, 21 април 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници на високообразовните установи во академската 2010/2011 година изнесува 3 861 лице.

Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 276 лица се наставници (58.9%) и 1 585 (41.1%) се соработници во наставата.

Настава на факултетите изведуваат 3 753 лица што претставува 97.2% од вкупниот број на наставници и соработници, додека на високите стручни школи настава изведуваат 108 лица или 2.8%.

Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2010/2011 година изнесува 1 823 лица или 47.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика