Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2019/2020 година

среда, 22 април 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставниците и соработниците во високообразовните установи во академската 2019/2020 година изнесува 4 437.

Од вкупниот број наставници и соработници, 3 162 или 71 % се наставници и 1 275, т.е. 29 % се соработници во наставата.

Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2019/2020 година изнесува 2 176 или 49 %.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика