Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2018/2019 година

понеделник, 22 април 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2018/2019 година изнесува 4 323.

Од вкупниот број наставници и соработници, 3 101 или 71.7 % се наставници и 1 222, т.е. 28.3 % се соработници во наставата.

Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2018/2019 година изнесува 2 060 или 47.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика