Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2017/2018 година

петок, 20 април 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници во високообразовните
установи во академската 2017/2018 година изнесува 4 130.


Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 961 или 71.7 % се наставници и 1 169, т.е. 28.3 %, се соработници
во наставата.


Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2017/2018 година изнесува 1 964 или 47.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика