Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2016/2017 година

четврток, 20 април 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници во
високообразовните установи во академската 2016/2017 година изнесува 4 114.


Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 923 или 71.1% се наставници и 1 191, т.е. 28.9%, се
соработници во наставата.


Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2016/2017 година изнесува 1 910 или 46.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика