Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2015/2016 година

среда, 20 април 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници во
високообразовните установи во академската 2015/2016 година изнесува 3 980.
Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 801 или 70.4% се наставници и 1 179, т.е. 29.6%, се
соработници во наставата.
Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2015/2016 година изнесува 1 885 или 47.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 613

е-пошта:  biljana.zdravkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика