Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници на високообразовните установи во академската 2013/2014

четврток, 17 април 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници на
високообразовните установи во академската 2013/2014 година изнесува 3 354 лица.


Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 301 лицe се наставници или 68.6% и 1 053, т.е. 31.4%, се
соработници во наставата.


Настава на факултетите изведувале 3259 лица, што претставува 97.2% од вкупниот број на наставници и
соработници, додека на високите стручни школи настава изведувале 95 лица или 2.8%.


Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2013/2014 година изнесува 1 673 лица или 49.9%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 613

е-пошта:  jasmina.markovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика