Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Бројот на наставници и соработници на високобразовните установи во академската 2009/2010 изнесува 3464 лица

среда, 07 април 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници на високобразовните установи во академската 2009/2010 година изнесува 3464 лица. Од вкупниот број на наставници и соработници, 2057 лица се наставници или 59.4% и 1407, т.е. 40.6 %, се соработници во наставата.

Настава на факултетите изведувале 3345 лица, што претставува 96.6% од вкупниот број на наставници и соработници, додека на високите стручни школи настава изведувале 119 лица или 3.4%.

Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2009/2010 година изнесува 1660 лица или 47.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  marina.mijovska @stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика