Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници на високообразовните установи во академската 2012/2013

четврток, 18 април 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници на високобразовните
установи во академската 2012/2013 година изнесува 3 430 лица.


Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 207 лица се наставници или 64.3% и 1 223, т.е. 35.7%, се
соработници во наставата.


Настава на факултетите изведувале 3325 лица, што претставува 96.9% од вкупниот број на наставници и
соработници, додека на високите стручни школи настава изведувале 105 лица или 3.1%.


Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2012/2013 година изнесува 1 633 лица или 47.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика