Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Отпад според секторите на економската активност, 2022 година

петок, 29 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година се создадени 1 397 илјади тони отпад. Од
вкупното количество создаден отпад, 70.5 % е неопасен отпад, a 29.5 % опасен отпад. Најмногу отпад е создаден во
секторот Рударство и вадење на камен – 497 илјади тони (35.6 %).
Во 2022 година вкупно се третирани 1 376 илјади тони отпад. Количеството на рециклиран отпад или отпад предаден
за рециклирање изнесува 564 илјади тони. Според видовите отпад што е рециклиран или предаден за рециклирање,
најголемо е количеството на отпад од категоријата Отпадоци од железен метал, необоени метали, Отпадоци од
хартија и картон и Отпадоци од пластика.
Од создадениот отпад, 21 илјада тони се складиран отпад.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика