Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Сметки за материјалните текови во целокупната економија, 2017 и 2018 година

петок, 29 ноември 2019


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во 2018 година се искористени 14 857 илјади тони домашни ресурси.

Во 2018 година, директните материјални суровини изнесуваат 21 586 илјади тони, што е 1 025 илјади тони повеќе отколку во 2017 година. Најголемо учество во директните материјални суровини во 2018 година имаат материјалите за фосилна енергија, сурови и преработени (30.9 %).

Во 2018 година, домашната потрошувачка на материјали e 17 564 илјади тони, што е за 11 илјади тони помалку во споредба со 2017 година.

Во 2018 година, трговскиот биланс е 2 707 илјади тони, што е за 35 илјади тони помалку отколку во 2017 година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика