Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Сметки за материјалните текови во целокупната економија, 2015 и 2016

четврток, 29 ноември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година се искористени 15 418 илјади тони домашни
ресурси.
Во 2016 година, директните материјални суровини изнесуваат 21 554 илјади тони, што е за 280 илјади тони помалку
отколку во 2015 година. Најголемо учество во директните материјални суровини во 2016 година имаат материјалите
за фосилна енергија, сурови и преработени (31.5 %).
Во 2016 година, домашната потрошувачка на материјали e 18 802 илјади тони, што е за 433 илјади тони помалку во
споредба со 2015 година.
Во 2016 година, трговскиот биланс е 3 384 илјади тони, што е за 230 илјади тони помалку отколку во 2015 година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика