Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Сметки за материјалните текови во целокупната економија, 2021 и 2022 година

понеделник, 27 ноември 2023


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во 2022 година се искористени 14 112 илјади тони
домашни ресурси.
Во 2022 година, директните материјални суровини изнесуваат 20 347 илјади тони, што е за 709 илјади тони помалку
отколку во 2021 година. Најголемо учество во директните материјални суровини од 36.1 % во 2022 година имаат
материјалите за фосилна енергија, сурови и преработени.
Во 2022 година, домашната потрошувачка на материјали e 16 809 илјади тони, што е за 495 илјади тони помалку во
споредба со 2021 година.
Во 2022 година, трговскиот биланс е 2 697 илјади тони, што е за 1 025 илјади тони помaлку отколку во 2021 година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика