Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Сметки за материјалните текови во целокупната економија, 2020 и 2021 година

среда, 30 ноември 2022


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во 2021 година се искористени 13 582 илјади тони
домашни ресурси.
Во 2021 година, директните материјални суровини изнесуваат 20 570 илјади тони, што е за 1 421 илјада тони помалку
отколку во 2020 година. Најголемо учество во директните материјални суровини од 29.9 % во 2021 година имаат
материјалите за фосилна енергија, сурови и преработени.
Во 2021 година, домашната потрошувачка на материјали e 16 910 илјади тони, што е за 1 766 илјади тони помалку
во споредба со 2020 година.
Во 2021 година, трговскиот биланс е 3 328 илјади тони, што е за 240 илјади тони помaлку отколку во 2020 година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика