Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Сметки за материјалните текови во целокупната економија, 2019 и 2020 година

вторник, 30 ноември 2021


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во 2020 година се искористени 15 443 илјади тони домашни ресурси.

Во 2020 година, директните материјални суровини изнесуваат 22 301 илјада тони, што е за 802 илјади тони помалку отколку во 2019 година. Најголемо учество во директните материјални суровини во 2020 година имаат материјалите за фосилна енергија, сурови и преработени (29.8 %).

Во 2020 година, домашната потрошувачка на материјали e 18 987 илјади тони, што е за  391 илјада тони помалку во споредба со 2019 година.

Во 2020 година, трговскиот биланс е 3 544 илјади тони, што е за 232 илјади тони повеќе отколку во 2019 година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика